Inscriere invatamant primar 2014

Şcoala Gimnazială „Tudor Vladimirescu" Piteşti – Structură Şcoala Gimnazială Nr. 2 Piteşti este amplasată pe B-dul Republicii, Nr. 226. Contactul cu şcoala noastră se poate realiza la telefon/fax: 0248/217599, e-mail: sc_nr8@yahoo.com. Site-ul şcolii, www.scoala8pitesti.ro, oferă mai multe informaţii despre activitatea şi rezultatele elevilor şi profesorilor. Şcoala funcţionează pe un singur schimb şi dispune de: 11 săli de clasă moderne şi spaţioase, pentru clasa pregătitoare sălile fiind amenajate special; 2 săli de grădiniţă(dotate cu mobilier conform vârstei copiilor, calculatoare, jocuri educative, jucării etc.)

• sală multimedia;
  • laborator AeL;
  • laborator fizică-chimie;
  • laborator de biologie;
  • bibliotecă(15172 de volume);
  • sală de sport;
  • cabinet de asistenţă psihopedagogică şi logopedie;
  • cabinet medical;
  • sală de mese nouă, utilată conform standardelor în vigoare.
  • Pentru securitatea elevilor funcţionează permanent un sistem video de supraveghere, dublat de serviciile unei firme de pază şi protecţie. OFERTA ŞCOLII conţine:

Discipline opţionale: „Sănătatea - bunul cel mai de preţ”( D.O.S.) ( grupa mare ); „Ne îndreptăm spre cei şapte ani de acasă”(grupa mijlocie); informatică (clasele I-VIII), limba engleză (clasa pregătitoare, a-III-a şi a-IV-a); „Mai mult verde, mai mult albastru – ecologia pe înţelesul celor mici”(clasa a III-a); „Matematică distractivă”(clasa a VI-a); „Astronomie”(clasa a VII-a)

La cererea părinţilor, în cadrul şcolii se organizează cursuri de dansuri, de teatru şi de judo.

Programul „ŞCOALĂ DUPĂ ŞCOALĂ” – AFTER SCHOOL

Siguranţa, alimentaţia sănătoasă, precum şi pregătirea copilului pentru viaţa socială reprezintă scopul principal, atât al dumneavoastră, ca părinţi, cât şi al echipei noastre. Dorim să le oferim copiilor dumneavoastră: pregătirea temeinică a temelor; activităţi recreative destinate să promoveze şi să stimuleze dezvoltarea intelectuală, afectivă, socială şi fizică, în ideea formării lui ca o personalitate autonomă şi conştientă de sine ( limba engleză, limba germană, lectură, jocuri didactice, teatru, dans, judo, şah, dezvoltare personală „Cunoaşte-te pe tine însuţi!” valorificarea aptitudinilor native ale fiecărui copil în parte.

Rezultate aşteptate:

Progrese în activitatea de învăţare; Dezvoltarea deprinderilor de lucru independent; Dezvoltarea relaţiilor interpersonale; Prevenirea lacunelor în învăţare.

Activitatea zilnică a unui şcolar care participă la acest program în şcoala noastră:

8.00-12.00 ore de curs;
    12.00- 12.30 schimbarea uniformei cu o ţinută lejeră, activități recreative sau, în anumite zile, program de pregătire suplimentară, pentru elevii care întâmpină dificultăți în învățare sau pentru elevii care se pregătesc pentru concursurile școlare.
    12.30-13.30 servirea mesei de prânz, pe grupe, conform orarului stabilit;
    13.30-12.30 odihnă, vizionări de programe video, audierea unor basme etc;
    14.30-17.00 realizarea sarcinilor primite ca temă, cu pauze de recreere.
    Opţional, părinţii pot înscrie copiii la unul dintre cursurile: dans, teatru, cursuri de judo, cercuri muzicale, limba engleză, limba germană.
    Flexibilitatea şi creativitatea în acest program au un rol important în abordarea situaţiilor didactice evitând rutina.
    Programul „ŞCOALA DE VARĂ” – organizat pe parcursul vacanţei mari
    Tabere şi ateliere de creaţie (organizate în şcoală)
    „Arta icoanelor pictate pe sticlă şi pe lemn”
    „Arta modelării lutului şi a confecţionării ceramicii de Cucuteni”